رای به

(رایانه برای همه)

من می توانم، تو می توانی : او می تواند ...

تلاش برای ایرانی عاری از تبعیض و فقر فرهنگی

در دنیای امروز، سواد تنها در خواند و نوشتن خلاصه نمی شود؛

برای اینکه شهروندان بتوانند در جریان پویای تولید و توسعه‌ی کشور قرار بگیرند، نیازمند فراگیری مهارت‌هایی مطابق با نیازهای عصر حاضرند؛ یکی از این نیازها آشنایی با رایانه و کاربردهای آن است.

مهرگیتی با حمایت شما خیرین تاکنون موفق به اهدای 2500 دستگاه رایانه در قالب طرح " تعمیر و ارتقاء رایانه های مستعمل " به مدارس شهرستان های محروم شده است. شما خیر عزیز می توانید از طریق تکمیل فرم خیرین، تماس با ما و یا مراجعه به دفتر مهرگیتی رایانه های مستعمل خود را به مدارس مناطق محروم اهدا کنید.

شما می توایند با همکاری خانوده و دوستان در این کار خیر شرکت کنید، برای این کار خیریه شخصی خود را تاسیس کنید و از دوستان و آشنایان دعوت کنید تا در کمپ شما شرکت کنند.

معرفي پويش "راي به" (رایانه برای همه)هدف از این طرح تأمین رایانه مورد نیاز مدارس، کتابخانه ها و مراکز آموزشی-فرهنگی مناطق محروم کشور با استفاده از همکاری خیرین عزیز و سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی بوده است. در این طرح، افراد و یا موسسات دولتی و غیر دولتی رایانه‌های فرسوده و قدیمی خود را به مؤسسه تحویل می‌دهند و سپس این رایانه‌ها در موسسه تعمیر شده و ارتقا می‌یابند و در نهایت برای مدارس نقاط محروم کشور ارسال می‌شوند تا نیاز آن مناطق را تأمین کرده و دانش‌آموزان دورافتاده‌ترین نقاط کشور نیز از این تکنولوژیِ پیشرو دور نمانند.

ایده اولیه "رای به" اینست که با استقرار پایگاههای جمع آوری، تعمیر و بازسازی رایانه در تهران و دیگر شهرهای بزرگ و برخوردار کشور، رایانه های دست دوم قابل استفاده را از وزارتخانه ها، سازمانها و نهادها، تهيه و پس از اولویت بندی به مراکز آموزشی و فرهنگی مناطق محروم کشور ارسال نماید.

در کشور تلاش بسیاری از سوی دولت و نهادهای مردمی و نیکوکاری صورت می گیرد تا با ساخت مدارس، تأمین تجهیزات آنها و تهیه کتب و نوشت‌افزار، نیازهای اولیه سواد آموزی برآورده گردد. جد و جهد فراوان نیکوکاران در این راه که سابقه‌ای چندین ده ساله دارد، توجه ایشان را از این نکته غافل نموده است که امروز مفهوم "سواد" از تعاریف گذشته فراتر رفته و دیگر نمی توان به کسی که به کار با رایانه آشنا نیست، با دنیای اینترنت غریبه است و زبان انگلیسی را بلد نیست باسواد گفت.

از سوی دیگر در شرايطی که امکان تأمین فیزیکی بسیاری از نیازهای فرهنگی و آموزشی در مناطق دور افتاده میسر نیست، می توان با فراهم نمودن رایانه، بسیاری از این نیازها را از دریچه اینترنت در این نقاط تأمین نمود.

"رای به" در کنار این اقدام با استفاده از کمکهای نقدی نیکوکاران همزمان، به خریداری رایانه‌های نو و ارسال آنها به مراکز آموزشی مزبور نیز اقدام می نماید.

پویش "رایانه برای همه" تاکنون بیش از دو هزار و پانصد رایانه به مدارس مناطق محروم اهدا کرده است.

اگرچه اولین و مهمترین هدف این طرح با سواد کردن دانش آموزان و شهروندان مناطق محروم با تعریف نوین آن است، اما لازم به ذکر است که بسط و توسعه این پویش، دستاوردهای جانبی ديگري را هم به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:

پویش "رایانه برای همه" که با ترکیب اختصاری "رای به" به معنای زیبای "اندیشه نیک" توسط جمعی از نیکوکاران موسسه خیریه مهرگیتی و آرزومندان توسعه دانش و فرهنگ در ایران زمین از سال 1386 شروع به فعالیت کرده است. این پویش مأموریت خود را این قرار داده است که با استفاده از توان دوستداران این فکر و ارتباط با مؤسسات نیکوکاری مدرسه ساز و به کمک طلبیدن کلیه سازمانها و مؤسسات عمومی و دولتی برای تأمین رایانه مورد نیاز مدارس، کتابخانه ها و مراکز فرهنگی مناطق محروم حرکتی گسترده را شکل داده و شبکه ای سراسری برای این کار بوجود آورد.

3- ارتقاء مهارتهای دانش آموزان که کارجویان فردا هستند برای جذب سریعتر در بازار کار، پائین آوردن هزینه آموزش کارجویان و افزایش بهره وری سازمانی.

2- صرفه جویی در هزینه های آموزشی دولت با فراهم ساختن امکانات آموزش از راه دور و آموزش الکترونیکی.

1- کمک به تسریع آهنگ توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و تسهیل ارائه خدمات الکترونیک به نقاط دور افتاده و نهايتاٌ تحقق آرمان دولت- شهروند الکترونیک.

6- جذب نیکوکارانی که از شیوه های نوین نیکوکاری استقبال می نمایند (نه شیوه های مرسوم).

5- تسریع و تسهیل روند نوسازی و جایگزینی سخت افزارها در سطح کشور و روزآمد سازی سخت افزاری کشور.

4- خالی كردن انبارهای سازمانها، ادارات و شرکتها از رایانه های مستعمل، آنهم در مسیری ارزشمند.

مراحل اجرایی رای‌به

مرحله بعد چک کردن سایر قطعات کامپیوتر مثل سی دی رام است. در مرحله بعد کلیه اطلاعات موجود در هارد پاک می‌شود به صورتی که هرگز قابل بازیابی نباشد (در صورت درخواست در حضور فرد این کار صورت می‌گیرد).

اگر سیستم بالا بیاید: قطعات آن بررسی می شود. اگر سیستم ضعیف باشد روی آن ویندوز اکس پی و اگر خوب باشد ویندوز سون نصب می شود. حداقل هارد مورد نیاز برای نصب ویندوز اکس پی 30گیگ و حداقل رم مورد نیاز 512 مگ است. حداقل هارد مورد نیاز برای نصب ویندوز سون 80 گیگ و حداقل رم مورد نیاز 1 گیگ است.

پس از تحویل گرفتن رایانه‌های اهدایی در محل موسسه، در اولین مرحله کامپیوتر ارسالی تمیز می‌شود و گرد و خاک آن زدوده می‌شود و سپس از آن تست اولیه گرفته می شود.

پس از تعمیر سیستم کلیه مراحلی که در بالا ذکر شد برای این سیستم ها نیز اجرا می شود.

سیستم‌ها پس از آماده سازی در لیست نوبت دهی می شوند و بر حسب اولویت برای مدارس مناطق محروم ارسال می شوند.

اگر سیستم بالا نیاید: قطعاتی مثل هارد، رم، مادربرد، پاور و ... چک می شود. اگر قطعات ارزش تعمیر کردن داشته باشند تعمیر می شوند وگرنه در خرابی‌های جدی قطعه جدید جایگزین می شود. برای مثال اگر رم خراب باشد قابل تعمیر نیست. در تعداد زیادی از موارد افراد هارد سیستم را به خاطر ترس از ماندن اطلاعات شخصی روی آن از روی سیستم برمی‌دارند و گاهی این سیستم ها به صورتی است که تهیه هارد برای آنها مشکل است. اگر هارد بر روی سیستم باشد اطلاعات روی آن در حضور فرد به گونه‌ای پاک می شود که هیچگاه قابل بازیابی نباشد.

در مرحله بعد نرم افزارهای لازم متناسب با ویندوز نصب شده روی سیستم نصب می شود. نرم افزارهایی مثل آفیس 2013 یا 2010، pdf ریدر، مرورگرهای وب، دانلودمنیجر و ... همچنین نرم افزارهای فرهنگی و آموزشی مثل آموزش زبان،کتابخانه مجازی، فرهنگ فارسی و ...

درخواست مجمع خیرین منطقه

بازدید مسئولین موسسه

در حال حاضر، اعلام نیاز به رایانه در مدارس از چهار طریق صورت می‌گیرد

درخواست آموزش و پرورش منطقه

اعلام مدیر مدرسه

فرم خیرین

ادامه مطلب...

View more

دونیت

ادامه مطلب...

View more

چگونه رایانه اهدا کنیم؟

ادامه مطلب...

View more

نیازمندیها

ادامه مطلب...

View more

لینک های مرتبط

خبر آنلاین

گالری

مهرگیتیبرای ثبت نام از این قسمت استفاده کنید