خبرنامه

گزارش اولیه آماده‌سازی کیف‌های مهربانی

با همراهی شما عزیزان تا کنون توانستیم با مبلغ جمع‌آوری‌شده از طریق کمپین #کیف_مهربانی و تخفیفات و هدایای دوستان، تولیدکنندگان و شرکت‌های مختلف تعداد ۱۷۰۰ کیف مهربانی و ۱۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر را برای ارسال به مدارس مناطق کم‌برخوردار کشور آماده کنیم. بیشتر

ساخت مدرسه‌هاي استاندارد در مناطق مرزي، عاملي براي ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر

عضو شورای شهر زاهدان مطرح كرد:

ساخت مدرسه‌های استاندارد در مناطق مرزی، عاملی برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر

«عبدالحمید الهامی‌فر» عضو شورای شهر زاهدان گفت: ساخت مدرسه‌های استاندارد در مناطق مرزی و صعب‌العبور انگیزه دانش‌آموزان، به‌وي‍ژه دانش‌آموزان دختر، را برای تحصیل بیشتر می‌کند.

  

سال ۱۳۸۰ بود که  «زهرا گیتی‌نژاد» از طرف یونسکو در طرح آموزش جهانی برای  آموزش معلم‌ها به سیستان و بلوچستان رفت. آنجا بود که از مدارس روستایی در میرجاوه بازدید کرد و برای اولین بار با شرایط بد تحصیل در این استان روبه‌رو شد. کلاسی تاریک و نمور که روزها مدرسه بود و شبها آغل حیوانات.

این بازدید در ذهن او تأثیری عمیق گذاشت و باعث شد با کمک دانش‌آموزانش در تهران به دانش‌آموزان این منطقه کمک کند و این شد سنگ بنای موسسه مردم نهاد مهرگیتی که تا امروز در حدود ۹۰ مدرسه در استان سیستان و بلوچستان (و بیش از ۲۵۰ مدرسه در کل کشور) ساخته یا در حال ساخت دارد.

 

در ادامه، گفت‌وگوي ما را  با یکی از افرادی که از ابتدای فعالیت «مهرگيتي» در میرجاوه همراهمان بود، بخوانید؛ عبدالحمید الهامی‌فر، عضو شورای شهر زاهدان و معاون اسبق آموزش و پرورش شهرستان میرجاوه.

  

- سلام، خودتان را معرفی کنید و بگویید چطور با مهرگیتی آشنا شدید؟

- با عرض سلام. عبدالحمید الهامی فر هستم، عضو شورای شهر زاهدان در دوره پنجم  و قبلا هم معاون آموزش و پرورش شهرستان میرجاوه بودم.  زمانی که در آموزش و پرورش میرجاوه به عنوان کارشناس آمار، بودجه و برنامه‌ریزی فعالیت داشتم با سرکار خانم گیتی‌نژاد آشنا شدم که برای برگزاری یک سری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای فرهنگیان منطقه میرجاوه به استان ما سفر کرده بودند.

ایشان با مشاهده وضعیت مدارس موجود در منطقه و دیدن محرومیت دانش‌آموزان از طریق خیرینی که در مرکز کشور بودند شروع به کمک  کردند. در ابتدا کمک‌ها به صورت اهدای لوازم‌التحریر، پوشاک و ... بود. ولی این کمک‌ها گسترش پیدا کرد و این دوستان شروع کردند به ساخت و ساز مدرسه در این منطقه.

زمانی که موسسه خیریه مهرگیتی به صورت قانونی ثبت شد و ایشان به عنوان مدیر عامل این موسسه شروع به فعالیت کردند، پیشرفت کارها بیشتر شد و اکنون هم در حوزه  مدرسه‌سازی و هم اهدای کتاب، رایانه، وسایل کمک‌ آموزشی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد در کل استان سیستان و بلوچستان در حال فعالیت هستند.

 

 

- لطفا خدماتی که موسسه مهرگیتی تا کنون به استان سیستان و بلوچستان و به خصوص شهرستان میرجاوه داشته است را بیشتر توضیح دهید.

در ابتدای فعالیت، شروع به ساخت چند مدرسه یک کلاسه در روستاهای نواحی مرزی مثل پشت ریگ و جیحونک کردند و بعد توانستند مدارس سه و شش کلاسه‌ای در سایر روستاها بسازند.

  - اطلاع دارید مهرگیتی تا کنون چند مدرسه در منطقه میرجاوه ساخته است؟

بر اساس آخرین آماری که من دارم، بیش از ۲۵ مدرسه در شهرستان میرجاوه توسط این موسسه ساخته شده و در سطح استان نیز این تعداد بالغ بر ۹۰ مدرسه است.

تعداد زیادی دانش‌آموز در این منطقه نیز تحت حمایت تحصیلی مهرگیتی قرار دارند و ماهیانه مبلغ کمک‌هزینه‌ تحصیلی دریافت می‌کنند. اینها دانش‌آموزان مستعدی هستند که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند و موسسه خیریه مهرگیتی از ابتدای تحصیل تا فارغ‌التحصیلی و حتی پس از آن در دوره دانشجویی از آنان حمایت می‌کنند. فکر می کنم حدود ۵۰۰ نفر  در استان ما از این حمایت بهره‌مند هستند.

ـ در خصوص اهدای کتاب و رایانه نیز توضیح می‌دهید؟

این موسسه در خصوص اهدای کتاب و احداث کتابخانه درمدارس روستایی این منطقه نیز فعال بوده است. همچنین با قرار گرفتن درس «کار و فناوری» در پایه ششم مدارس  و نیاز به کار عملی با رایانه و عدم توانایی مالی آموزش و پرورش برای تجهیز مدارس، موسسه خیریه مهرگیتی رایانه‌های اهدایی مردم را در تهران جمع‌آوری می‌کرد و پس از تعمیر و ارتقا به مدارس این استان ارسال می‌کرد. تا زمانی که من در آموزش و پرورش بودم بیش از ۵۰ دستگاه رایانه را شخصا تحویل گرفته و به مدارس فرستادم و بیش از چند ده هزار کتاب با موضوعات متنوع را دریافت کرده و در اختیار مدارس می‌گذاشتم.

 

 

 

 - به نظر شما این خدمات چه تأثیری در شرایط فرهنگی منطقه میرجاوه داشته است؟

اولین تأثیر ساخت مدارس بر  افزایش انگیزه دانش‌آموزان برای تحصیل بوده است. به خصوص در مورد دختران دانش‌آموز که تا پیش از این نهایتاً تا پایان دوره راهنمایی درس می‌خواندند و انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل نداشتند، اما با ساخت مدارس استاندارد و دسترسی راحت به آن، این دختران هم ترغیب می‌شوند تا به تحصیل خود ادامه بدهند و خانواده‌ها نیز کمتر با تحصیل آنان مخالفت می‌کنند.

محیط آموزشی استانداری که در مناطق مرزی و صعب‌العبور ایجاد شده است دانش‌آموزان را ترغیب می‌کند تا ادامه‌تحصیل بدهند.

  

- خانواده‌های دانش‌اموزان چه نظری در این خصوص دارند؟

من فکر می‌کنم اکنون در روستاهای این منطقه کمتر کسی هست که اسم خانم گیتی‌نژاد و موسسه مهرگیتی را نشنیده باشد. ایشان به عنوان یک شهروند افتخاری میرجاوه شناخته می‌شوند و حتی دغدغه‌شان برای منطقه از من هم بیشتر است. او خود را عضوی از مردم اینجا می‌داند و مردم ما هم قدردان زحمات ایشان هستند.

- آیا فعالیت‌های این موسسه باعث شده که خانواده‌ها ترغیب شوند و فرزندانشان را بیشتر به مدرسه بفرستند؟

یکی از دلایل ترک تحصیل کودکان این منطقه این بود که برخی خانواده‌ها توان تهیه لوازم‌التحریر و پوشاک آنها را برای رفتن به مدرسه نداشتند و به همین دلیل تعداد زیادی از این بچه‌ها بازمانده از تحصیل می‌شدند.

اما موسسه مهرگیتی با حمایت تحصیلی، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی و اهدای کیف و لوازم‌التحریر در آغاز سال تحصیلی باعث شده تا این مشکل برطرف شده و خانواده‌ها نیز استقبال بیشتری از تحصیل بچه‌ها داشته باشند.

 

 

  

- به نظر شما مدرسه‌سازی و فعالیت‌های فرهنگی در وضعیت اقتصادی مردم منطقه میرجاوه تأثیر‌گذاراست یا خیر؟

در کوتاه‌مدت شاید بتوان گفت خیر؛ اما در بلند مدت، پس از اتمام تحصیل دانش‌آموزان و ورود به مقاطع دانشگاهی و رشد و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی آنها، حتما تأثیرات آن در رشد اقتصادی منطقه آشکار خواهد شد.

- به نظر شما هنوز نیاز به مدرسه‌سازی درمنطقه میرجاوه هست؟

- بله

- چرا نیاز هست و چه ضرورتی برای ساخت مدرسه وجود دارد؟

- با توجه به اینکه منطقه میرجاوه و کل استان سیستان و بلوچستان جمعیت پراکنده‌ای دارند و فواصل بین روستاها زیاد است و همچنین فاقد مدارس شبانه‌روزی علی‌الخصوص برای دختران هستیم ممکن است تعداد زیادی از دانش‌آموزان ترک تحصیل کنند. لذا با وجود فعالیت‌های صورت‌گرفته، نیاز به مدرسه‌سازی در این منطقه هنوز زیاد است و تعداد زیادی روستا هنوز فاقد مدرسه هستند یا مدارس غیر استانداردی دارند. مثلا اهالی روستا اتاقی سنگی یا خشتی گلی را به عنوان مدرسه برای بچه‌ها آماده کردند و دانش‌آموزان در شرایط بسیار نا مناسبی در آنجا مشغول به تحصیل هستند.

 

 

 - به نظر شما چه کار فرهنگی دیگری در منطقه میرجاوه باید صورت بگیرد؟

آموزش و توانمندسازی زنان و دختران روستایی موضوع بسیار مهمی‌ است. با توجه به اینکه مراکز فنی‌حرفه‌ای نتوانستند آموزش‌های لازم را در این مناطق داشته باشند، اگر بتوان از طرق مختلف آموزش‌های فنی را در این منطقه فراگیر کرد، تأثیر خوبی در اقتصاد این مناطق برجای خواهد گذاشت.

خیلی از زنان و دختران بلوچ از کودکی با هنر سوزن‌دوزی آشنا هستند، اگر بتوان در قالب نوینی از آنها حمایت کرد یا بازاری برای فروش محصولات آنان در مرکز کشور پدید آورد، کمک بزرگی به اقتصاد خانواده‌ها خواهد بود.

- آقای الهامی‌فر صحبت پایانی خود را بفرمایید:

- جا دارد به عنوان شهروند سیستان و بلوچستان و فرزند کوچکی از مردم بزرگ میرجاوه از خدمات تمامی خیرین عزیزی که بدون هیچ چشم‌داشت و فقط بنا بر وظیفه انسانی خود کمک می‌کنند، تشکر و قدرانی کنم. علی‌الخصوص از موسسه خیریه مهرگیتی و در رأس آن از سرکار خانم‌گیتی‌نژاد، مدیرعامل موسسه.از خدای منان برای همه توفیقات بیشتر و عمری باعزت و پر برکت مسئلت دارم.

 

 


public-relation نوشته شده توسط: public-relation در تاریخ: یکشنبه ۱۹-شهریور-۱۳۹۶ | ۱۲:۵۴

سایت خبری مهرگیتی

مهرگیتیبرای ثبت نام از این قسمت استفاده کنید