خبرنامه

سایت خبری مهرگیتی
زندگینامه مریم میرزاخانی؛ ریاضی‌دان برجسته ایرانی

زندگینامه مریم میرزاخانی؛ ریاضی‌دان برجسته ایرانی

مریم میرزاخانی سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد، سومین فرزند خانواده میرزاخانی بود و دو برادر و یک خواهر بزرگتر داشت.

او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در اولین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان تهران (زیر نظر سمپاد) شد. در این دوران برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد. در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره کامل را به دست آورد. همچنین نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت. او نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت.

میرزاخانی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد  ریاضی را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه هاروارد به آنجا رفت و دوره دکتری خود را در دانشگاه هاروارد پشت سرگذاشت. در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود.  وی تنها زن و تنها ایرانی برنده مدال فیلدز است.

او جایزه خود را در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی ریاضیات از دستان خانم پارک گئون های، رییس‌جمهور کره جنوبی دریافت کرد. دکتر میرزاخانی، نخستین بانوی تاریخ ریاضیات و نخستین ریاضی‌دان ایرانی است که این جایزه ۷۶ ساله را برنده می‌شود. هم‌چنین این جایزه بالاترین نشان علمی است که توسط یک دانشمند ایرانی‌الاصل کسب شده است.

زمینه تحقیقاتی وی  مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک وهندسه هم‌تافته بود. از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهپاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد. او برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزه کلی بود. مریم میرزاخانی مدتی در دانشگاه  پرینستون درس می‌داد و از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات شد.

 

دیدگاه او درباره ریاضیات

بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید؛ اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد. پُرارزش‌ترین بخش [مطالعه ریاضی] لحظه‌ای است که می‌گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.

 مریم میرزاخانی، بانوی ریاضی‌دان  ایرانی ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۶ در ۴۰ سالگی در ایالات متحده آمریکا بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

یاد و نام او در تاریخ جاودانه خواهد ماند و خدمات او به جامعه علمی دنیا قابل ستایش است.

 


public-relation نوشته شده توسط: public-relation در تاریخ: یکشنبه ۲۴-تیر-۱۳۹۷ | ۱۱:۴۴

ده مدرسه معروف جهان

1. انستیتو رزی سوئیس این انستیتو در سال ۱۸۸۰ پایه‌گذاری شده و به عنوان قدیمی‌ترین مدرسه خصوصی در سوئیس شناخته می‌شود ... بیشتر

مهرگیتیبرای ثبت نام از این قسمت استفاده کنید